poniedziałek, 31 stycznia 2011

"Lalka" Bolesław Prus























Drogi molu książkowy,

Zapewnie niejednokrotnie słyszałeś o Bolesławie Prusie i jego powieści o tak niemodnym tytule, jak "Lalka". Prawdopodobnie przerabiałeś ją na jednej  z wielu lekcji języka polskiego w szkole średniej. Może nawet byłeś odpytywany z treści? A już z całą pewnością pisałeś klasówkę, plan wydarzeń, czy charakterystykę postaci.
Dzisiaj jednak, chodź na chwilę zapomnij o łączących "Lalkę" i karierę szkolną zależnościach. Zapomnij , że należy do wątpliwie zaszczytnego grona lektur szkolnych.
Stworzona została ona w zupełnie innym celu. Powstała dzięki osobie kochającej słowo pisane, by poruszyć rozumy i... serca.

A teraz usiądź wygodnie i posłuchaj mojej opowieści o miłości, namiętnościach, pieniądzach
 i... człowieku. Nie będzie to historia prosta i szczęśliwa. Ale prawdziwa, jak życie.

Skoncentruj się, bo przenosimy się o prawie dwieście lat w przeszłość. Są lata 50 XIX wieku. Zapewne stają Ci przed oczami eleganccy dżentelmeni i piękne damy, karoce, bale i przyjęcia. Tutaj właśnie rozpoczyna się nasza opowieść, a głównym bohaterem będzie bogaty kupiec, na którego głowę od pierwszej strony sypią się gromy. Owym kupcem jest Stanisław Wokulski - persona znana nam chociażby ze słyszenia. Nie będę Cię oszukiwać, że to osoba droga mojemu czytelniczemu sercu. Cóż jednak, gdy serce tego człowieka zostało już na wieki zajęte przez moją imienniczkę, pannę Izabelę Łęcką.
Myślisz, że to zwykły romans? O jakże głęboko się mylisz! To wielka opowieść o człowieku, jego wnętrzu i pragnieniach- klucz do odkrycia nieznanych nam wcześniej drzwi w rozumieniu człowieka, droga śliska i nierówna. Ale wystarczy tak niewiele - troszkę dobrej woli i odrobinę wolnego czasu, wtedy jak w czarodziejskim śnie otwierają się nieznane wrota do świata, który już dawno przeminął. Tym światem jest Warszawa.



















Czy słyszysz stukot kopyt o kamienny bruk? i szepty starych kumoszek plotkujących o strojach, ślubach, pogrzebach i narodzinach? melodię katarynki kręconej przez starego Żyda?
Nie? Ależ to wszystko jest na wyciągnięcie dłoni! Wystarczy skromny ruch i przenosisz się w nieznany świat.Obiecuję Ci, że usłyszysz i zobaczysz o wiele więcej. Będziesz świadkiem życia niezwykłego człowieka i wielkiego uczucia. A ponadto tak jak ja, zatracisz się w dziwiętnastowiecznej stolicy-tajemniczej i rozmarzonej, żyjącej odrębnym życiem.

A teraz pomyśl... czy naprawdę nie chcesz wybrać się ze mną w nieznaną podróż. Odrzuć fałszywe przesądy, niewiarygodne opinie! Aby prawdziwie poczuć, musisz przekonać się sam.
Czy spotkamy się po drugiej stronie? Będę tam na Ciebie czekać.


Elina

22 komentarze:

 1. Czytałam tę książkę w liceum i byłam bardzo miło zaskoczona tym, jak bardzo mnie wciągnęła. Czytanie jej to przyjemność, niezwykle rzadka wśród szkolnych lektur ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, istnieją takie książki do których trzeba wracać, gdy już szkolne lata przeminą i przejdzie nam złość na lektury... Na pewno kiedyś do "Lalki" wrócę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. hmmm "Lalka" muszę ją odszukać gdzieś w domu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zachęciłaś mnie po raz kolejny do sięgnięcia po ,,Lalkę,, :)
  Poczułam znów niepowtarzalny klimat tak odległej Warszawy.
  Wokulski jest dla mnie postacią do której nie potrafię się nadal ustosunkować. Popieram go, ale czasami wydaje mi się tak nudny i nie mogący sobą zaoferować nic, więcej oprócz ogromnego majątku.
  W tym tkwi, oczywiście piękno kreacji postaci stworzonych przez Prusa. Nie można ich do końca przejrzeć i przefiltrować.
  Absolutnie genialna pozycja książkowa <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi się podobała, chociaż miałam ją jako lekturę, przeczytałam ją już po omawianiu :D.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo spodobała mi się forma tej recenzji, poza tym zachęciłaś mnie niezwykle. Już od dawna kusi w stosie na półce, ale nie miałam do tej pory ochoty "Lalki" przeczytać. Zrobię to jednak w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 7. piękna recenzja..
  naprawdę zachwyciłam się nią..
  a "Lalkę" uwielbiam.. To moja ulubiona powieść okresu pozytywizmu.
  Miałam ją na maturze pisemnej, a dzisiaj nawet pisałam o Prusie na egzaminie z krytyki literackiej ;) Jak dostanę chociaż jedno pytanie opisowe na temat "Lalki" na sobotnim egzaminie z literatury pozytywizmu to się chyba zapiszczę ze szczęścia xD

  Uwielbiam twórczość Prusa. Naprawdę, pisał rewelacyjnie, a "Lalkę" czytałam już pięć razy i jest to lektura, która nigdy się nie znudzi ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja musze wyznac: nie przeczytalam w liceum, widocznie nie bylam dojrzala, a naprawde tyle slyszalam ze ta ksiazka jest przepiekna i zachwyca...chyba kiedys musze nadrobic...

  OdpowiedzUsuń
 9. "Lalka" zawsze mi się podobała i podobnie czytając ją czułam cały klimat XIX-wiecznej Warszawy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystkie Twoje recenzje są wspaniałe, ale ta szczególnie mi się spodobała. Czytając ją naprawdę słyszałam katarynkę, stukot kopyt i uliczny gwar.
  Lektury szkolne czytało się zazwyczaj pod presją - by zdążyć na czas, a czytanie polegało bardziej na wypisywaniu ważnych imion, nazw oraz innych szczegółów i szczególików, o które pytano na zaliczeniu. Dlatego czuję, że wcale tej książki nie poznałam, nie poczułam tej magii o której piszesz.
  Warto by było jeszcze raz zagłębić się w treść Prusowej "Lalki".
  Pozdrowienia dla najlepszej recenzentki ;)
  Ania M.

  OdpowiedzUsuń
 11. Gdy wchodziłam na Twój blog, pomyślałam sobie, że nic odkrywczego i zaskakującego się nie dowiem o "Lalce", którą musiałam czytać dwa razy. A to przez psorkę zakochaną w Wokulskim. Odpytywała nas godzinami. Musieliśmy znać najdrobniejsze szczegóły. :/ Obrzydziła nam tę książkę maksymalnie. Szkoda. Muszę jednak przyznać, Izabelo, że mnie zaczarowałaś. Tak ciekawym wpisem zachęciłabyś mnie nawet do "Nad Niemnem". :D

  OdpowiedzUsuń
 12. chyba wstyd się przyznać, ale nie przeczytałam do tej pory Lalki. Nie wiem czy chcę to zmienic. Nigdy nie lubiłam Prusa

  OdpowiedzUsuń
 13. Lalkę już kiedyś czytałam i powiem, że nawet nawet. Jednak z pewnością do niej powrócę w czasie jej przerabiania w szkole średniej ;D

  OdpowiedzUsuń
 14. Wspaniała recenzja, a "Lalka" broni się mimo upływu lat.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak zwykle zachwycasz mnie swoją recenzją :)
  Lalki jeszcze nie przeczytałam, ale w niedługim czasie zamierzam. Ostatnio słyszałam o niej dużo dobrego, więc to podnosi jej szanse w moich oczach.

  OdpowiedzUsuń
 16. @Przyjemnostki: cieszę się, że Ci się podobała :). Zdecydowanie wyróżnia się z grona lektur.

  @Paula: zachęcam, na pewno odkryjesz w niej coś zupełnie innego.

  @Biedronka, Bookworn : bardzo się cieszę :)

  @Panna_Indyviduum: Trzymam kciuki za pytanie z lektury pozytywnizmu! :)

  Agatoris, Lirael, Madeline - dziękuję Wam z całego serca! Jesteście kochane :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Dla mnie osobiście książka była drogą przez mękę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. "Lalkę" czytałam w liceum, ale pewnie zgodnie z regułą przekory, nie spodobała mi się , bo była lektura szkolna. Po przeczytaniu jednak Twojej recenzji z chęcią wróciłabym do tej książki...
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Do wielu lektur byłam zmuszona. Jedne przeczytałam (to kilka pozycji), inne nie (cała reszta), lecz 'Lalka' zalicza się do grona tych pierwszych. Podobała mi się ta lektura, a przeczytałam ją bardziej za namową mojej mamy, która tą książkę kocha, niż z racji obowiązku szkolnego ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. "Lalkę" doczytałam do połowy i to męcząc się okropnie. Jest to niewątpliwie jedna z tych lektur które nie darzę zbytnią sympatią. Podejrzewam, że największy wpływ na mój negatywny odbiór miała osoba Izabeli Łęckiej, która była dla mnie ciężką postacią.

  OdpowiedzUsuń
 21. Hmmm czy sięgnę? Myślę, że tak. Zaciekawiłaś mnie swoją recenzją, a książkę dodaję do 'planowanych'.;)

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Wreszcie ktoś dostrzegł "Lalkę" w "Lalce". Cała masa obrzydłej gadaniny na lekcjach polskiego zabija naturalny odbiór - a tam właśnie chodzi o człowieka, o serce - jak napisałaś. Pięknie! A lektura przepiękna i jakże mądra.

  OdpowiedzUsuń